Kredi Kartlarının İnternet Alışverişine Kapatılması

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi ve TÜBİSAD E-ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş, 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek kredi kartlarının online işlemlere kapatılması yasası ile ilgili Hande Berkman’ın sorularını Bloomberg HT Gündem Teknoloji programında yanıtladı.

Kredi kartlarının 1 Şubat 2018 tarihinde online alışverişe kapatılmasına ilişkin Bloomberg HT’de Hande Berkman’ın sorularını yanıtlayan ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, "E-ticaret sektörünün dinamikleri dikkate alınmadan yapılacak sert bir geçiş, ekonomik büyümeye önemli katkı sağlayan ve kayıt dışılığın azaltılmasında itici güç konumunda olan e-ticaret sektöründe yaklaşık yüzde 20-25'lik bir kayba neden olacaktır. Hayata geçirilmesi beklenen uygulama yerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu Elektronik Ticarette Güven Damgası tebliği ile beraber değerlendirilecek bir çözüm, sektörün önünü açacaktır. Güven damgasıyla ilgili hazırlıklarda son aşamaya gelindiğini ve yakın zamanda uygulamaya konulacağını biliyoruz. Bu uygulama yaygınlaşana kadar kredi kartlarının kapanmasıyla ilgili karar ileri bir tarihe alınabilir ve yeni duruma uygun bir düzenleme getirilebilir." dedi.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve E-ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş da,"Bu gibi günlük hayatımızdaki etkiler hem tüketici memnuniyetsizliği yaratacak, hem de orta ve uzun vadede yerli ve yabancı pek çok girişimi de olumsuz etkileyebilecek. Tüketici güvenliğini sağlamanın yanı sıra bu olumsuz etkileri de giderebilecek şekilde düzenlemede revizyon yapılabileceğine inanıyoruz." değerlendirmelerini yaptı.

  • E bültene Üye Olun
    Gelişmeleri Takip Edin