Türkiye'nin e-ticaret liderleri, Azerbaycan'a çıkarma yaptı

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye’de büyük ilgi gören E-Ticaret Akademisi Eğitim Programı’nı ülke dışına da taşıdı. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 7 Haziran tarihinde düzenlenen ‘E-Ticaret Master Class’ eğitim programında, e-ticaret sektöründe bölge ülkelerinin model olarak gördüğü Türkiye’den önde gelen yöneticiler, sektördeki bilgi ve birikimlerini Azeri girişimcilerle paylaşıldı.

Üye ağıyla Türkiye e-ticaret sektörünün yüzde 90’ını temsil eden Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), 5-6 ve 12-13 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlediği ve büyük ilgi gören E-Ticaret Akademisi Eğitim Programı’nı Azerbaycan’a taşıdı. ETİD, 7 Haziran’da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ülkenin önde gelen eğitim kurumlarından Central Business School (CBS) ile birlikte Azeri girişimcilere yönelik ‘E-Ticaret Master Class’ eğitim programı düzenledi. TTNET sponsorluğunda Nisan ayında İstanbul’da düzenlenen ve önümüzdeki dönemde devam edecek E-Ticaret Akademisi Eğitim Programı’na katılan Azeri yatırımcıların talepleri üzerine Azerbaycan’a taşınan eğitimlerde, Türkiye’nin e-ticaret sektöründe önde gelen yöneticileri birikimlerini Azeri yatırımcılara aktardı.

E-ticarette bölge lideri Türkiye

Azerbaycan hükümetinin son yıllarda bilişim sektörüne verdiği destek ve internet projelerine sağladığı kolaylıklar nedeniyle, ülkede bilişim sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Global e-ticaret oyuncuları, milyonlarca dolarlık yatırımlarla Azerbaycan pazarında yer almaya çalışıyorlar. Azeri girişimciler de, e-ticaret alanında bölgede öncü rol üstlenen Türkiye’nin bilgi ve birikimlerinden faydalanmayı amaçlıyorlar. Bu nedenle Azerbaycan’daki e-ticaret sektörünün merakla karşıladığı ‘E-Ticaret Master Class’ programı kapsamında, uzmanlıklarıyla bölgeye yön veren Türkiye’nin e-ticaretteki lider isimleri sektörün nabzını tuttu. Program kapsamında ‘e-ticaret iş modelleri, e-ticarette marka konumlandırma, lojistik ve operasyonel yönetim, e-ticaret iş planı, e-ticaret müşteri deneyimi’ gibi konular ele alındı.

Etkinlikte Türkiye’den sahibinden.com, markafoni.com, Doğan Online, evmanya.com, akakce.com, KobiMaster gibi büyük firmaların yöneticileri, bilgi ve deneyimlerini Azerbaycanlı girişimcilere aktardı. Etkinlikte konuşma yapan isimler arasında Azerbaycan’ın önemli online alışveriş sitelerinden biri olan shopera.az’ın kurucusu ve Genel Müdürü Rashad Jamal ile spot.az internet sitesinin yöneticisi Elshad Yusifli de bulunuyor.

Azerbaycan’da e-ticaret sektörünün üst düzey isimleri ile sektör konusunda birinci ağızdan bilgi almak ve ilişki ağını genişletmek isteyenlerin katıldığı ‘E-Ticaret Master Class’ etkinliği, Azerbaycan’daki shopera.az, Msntour, Qutechnopark, spot.az kurumlarının sponsorluğunda ve Apa Holding'in medya desteğiyle düzenlendi.

  • E bültene Üye Olun
    Gelişmeleri Takip Edin